BLOG GRASS GIS Polska

Bazyl na trawie

Po pochmurnej majówce, w słonecznych okolicznościach przyrody (5-8 maja 2013), odbyło się wiosenne spotkanie deweloperów projektu GRASS z Wrocławia, Poznania i Krakowa.

Organizatorem był Paweł, zaś gospodarzem Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Na spotkaniu tradycyjnie pojawił się labrador Bazyl, który jest stałym uczestnikiem imprez związanych z wolnym i otwartym ogrogramowaniem geoinformatycznym.

http://www.wgug.org/

2013/05/07 17:20 · Robert

Nowa wersja GRASS GIS 6.4.2 została wydana

19 lutego 2012

http://grass.osgeo.org

Miło nam ogłosić wydanie nowej wersji stabilnej programu GRASS GIS. W wersji tej naprawiono błędy ujawnione w poprzedniej wersji programu 6.4.1. Dodano również wiele nowych funkcji. Nowe wydanie zawiera ponad 760 poprawek kodu źródłowego licząc od wersji 6.4.1. Jak dla serii wersji stabilnych, dla linii 6.4 zapewniamy długoterminowe wsparcie oraz stałe ulepszenia z zachowaniem wstecznej kompatybilności z całą linią GRASS 6.

Więcej informacji:

http://grass.osgeo.org/announces/announce_grass642.html

2012/02/20 23:46 · Milena

Konferencja geoinformatyczna oraz pierwsze spotkanie GRASS w Pradze

Pod koniec maja 2011r. przedstawiciele Politechniki w Pradze zorganizowali szóstą z kolei międzynarodową konferecję poświęconą wolnemu i otwartemu oprogramowaniu w geoinformatyce, a bezpośrednio po niej pierwsze spotkanie społeczności (głównie programistów) projektu GRASS GIS.

Praga wita

ASCII Praga powitała nas piękną pogodą, która utrzymała się praktycznie do samego końca. Samo miasto jest urokliwe i pełne zieleni. Kampus Politechniki położony jest w spokojnej dzielnicy nieopodal stacji metra. Poruszanie się po mieście nie stanowiło więc żadnego problemu. Szczególnie, że do Zamku na Hradczanach można było dojść spacerkiem w ciągu 15-20 minut.

ASCII

Przywitali nas przyjaźnie nastawieni tubylcy ;-) (foto) oraz bardzo klimatyczne zabytki architektury (foto).

ASCII

Tym co wprawiło nas w prawdziwe zaskoczenie (ale chyba nie tylko nas), były zwierzęta z którymi tubylcy przechadzali się po publicznych parkach. Na nasze oko była to puma, ale choć nie byliśmy tego pewni, woleliśmy nie sprawdzać.

ASCII

Konferencja geoinformatyczna

Konferencja Geoinformatics FCE CTU 2011 odbyła się w dniach 19-20 maja 2011 w budynkach Politechniki Praskiej, a zorganizowali ją Prof. Ales Cepek oraz Martin Landa. Wśród prelegentów byli m.in. Prof. Helena Mitasova oraz Markus Neteler, których w świecie FOSS4G nie trzeba nikomu przedstawiać.

konf3.jpg

Ze względu na organizowane bezpośrednio po konferencji spotkanie społeczności GRASS-a, uczestnikami konferencji byli w znakomitej większości programiści projektu GRASS. Tematyka refertów wykraczała jednak daleko poza ten projekt.

Jest to z całą pewnością konferencja nietypowa pod wieloma względami. Niesamowicie rodzinna i sympatyczna atmosfera towarzyszy bardzo merytorycznym i ciekawym dyskusjom w trakcie i po prezentacjach. Całość w postmodernistycznym klimacie, a średnia wieku uczestników … hmmm … jakaś taka zupełnie niekonferencyjna.

konf1.jpg

Jeśli ktoś oczekuje od konferencji formy, będzie zawiedziony, natomiast osoby szukające treści będą zachwycone. O innych smaczkach związanych z samą konferencją pisał nie będę :-X. Przyjedźcie i poznajcie je sami. Powiem tylko tyle — ja przyjechałem pierwszy raz i żałuję że dotarłem tu tak późno. Ale kolejna konferencja już za rok…

po-obiedzie.jpg

Spotkanie społeczności GRASS

Bezpośrednio po konferencji, w dniach 20-25 maja 2011 odbyło się pierwsze spotkanie społeczności projektu GRASS. Przyjechało wielu programistów, tłumaczy oraz zaawansowanych użytkowników programu GRASS. Polska społeczność GRASS była reprezentowana przez trzyosobową delegację z Gabonu. Z ekipy GRASS Polska zabrakło tylko Maćka, który niestety nie mógł w imprezie uczestniczyć (nieobecny – usprawiedliwiony).

delegacja.jpg

Do dyspozycji mieliśmy jedną z sal Politechniki Praskiej wyposażoną w łącza internetowe.

praca3.jpg

W podgrupach dyskutowane były kierunki rozwoju projektu. Takich zorganizowanych spotkań w większych grupach było jednak znacznie mniej, niż na podobnych imprezach projektu QGIS. Jest to chyba spowodowane faktem, że programiści projektu GRASS to w dużej mierze indywidualiści. Zabrakło również warsztatów organizowanych dla szerszego grona, ale jeśli ktoś tylko chciał się czegoś dowiedzieć, nie było z tym najmniejszego problemu. Każdy z uczestników chętnie pokazywał tajniki swojej pracy. Było więc dużo pracy kameralnej, ale zabrakło otwartej dyskusji w szerszym gronie. Wyjątkiem była dyskusja sprowokowana przez Radima Blazka na temat współpracy GRASS-QGIS.

praca1.jpg

Spotkanie było świetną okazją do wymiany doświadczeń i osobistego poznania się. W trakcie spotkania poprawiliśmy spore fragmenty tłumaczenia programu, a razem z ekipą czeską (Martinem, Anią i Vaclavem) opracowaliśmy mechanizm, która umożliwi opcjonalne wyświetlanie nazw modułów przy poszczególnych elementach menu.

praca2.jpg

Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowych fotek w kolorowych strojach zorganizowanych przez Martina.

przerwa.jpg grass-team1.jpg

Najmocniejszą ekipę na spotkanie wystawiła włoska drużyna Markusa – 8 osób.
Lokalna drużyna czeska – 4 osoby.
Drużyna polska – 3 osoby.
Drużyna niemiecka – 2 osoby (choć spora część „włochów” pochodzi z niemieckich transferów).
Jednoosobowa drużyna „amerykańska” w osobie Heleny.

grass-team2.jpg

Martin - jesteś Wielki!
(dla niezorientowanych, Martin Wielki 8-) to ten pierwszy po lewej)
Dziękujemy za zorganizowanie tak fajnych imprez i do zobaczenia za rok …

Sukces spotkania GRASS GIS Community Sprint 2011 w Pradze

Notatka prasowa

Społeczność GRASS ma przyjemność ogłosić wyniki pierwszego spotkania “GRASS Community Sprint”, które odbyło się na Wydziale Inżynierii Lądowej Czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Pradze (Faculty of Civil Engineering - Czech Technical University in Prague), w dniach 20 - 25 maja 2011r.. “Community Sprint” było udanym wydarzeniem zarówno dzięki doskonałej organizacji naszych gospodarzy, którzy zapewnili miejsce oraz osprzętowanie, a także sponsorom hojnie finansującym większą część potrzeb programistów podczas spotkania. Szczególnie pragniemy podziękować Martinowi Landzie i Profesorowi Alešowi Čepkowi za organizację, jak również naszym sponsorom: GFOSS.it (Associazione Italiana per l'Informazione Geografica Libera, Włochy), R3 GIS (Merano, Włochy), FOSSGIS e.V. (niemieckojęzyczny oddział OSGeo) i Sylla-consult (Frankfurt, Niemcy) za ich finansowy wkład w organizację spotkania. W spotkaniu wzięli udział zarówno wieloletni, doświadczeni programiści GRASS, jak i programiści nowi, studenci, naukowcy oraz zupełni nowicjusze. Zjawili się licznie uczestnicy z następujących krajów: Czechy, Niemcy, Włochy, Polska oraz Stany Zjednoczone.

Praca nad projektem skupiona była głównie na ulepszaniu interfejsu graficznego wxGUI, udoskonalaniu wersji 7 systemu GRASS (silnik danych wektorowych, dostęp do bibliotek z innych programów), tłumaczeniach, implementacji nowych modułów (r.threshold, v.pack, v.unpack) oraz usuwaniu błędów. Programiści dyskutowali również na wiele tematów, takich jak praca z systemem GRASS z wykorzystaniem cloud computing oraz klastrów obliczeniowych, usługi sieciowe z wykorzystaniem GRASS, tworzenie zestawów narzędzi, integracja wymiaru jakim jest czas tak, aby uczynić GRASS prawdziwie temporalnym systemem GIS, oraz opracowanie kompleksowego zestawu testów.

Pośród uczestników znalazło się troje z czworga studentów Google Summer of Code, dwóch mentorów, ich współpracownicy oraz administratorka OSGeo GSoC. Studenci mieli szansę rozpocząć pracę nad swoimi projektami mając bezpośrednie wsparcie i wskazówki swoich opiekunów oraz innych doświadczonych programistów biorących udział w spotkaniu. Na spotkaniu byli obecni również główni programiści innych projektów open source, których zainteresowania zmierzały w kierunku integracji między projektem GRASS a projektami takimi jak QGIS i JGrass. Więcej informacji znajduje się na stronach:

 http://grass.osgeo.org/wiki/Talk:GRASS_Community_Sprint_Prague_2011
 http://grass.osgeo.org/wiki/GRASS_Community_Sprint_Prague_2011

O GRASS GIS Geographic Resources Analysis Support System, zwykle zwany GRASS-em, jest Systemem Informacji Geograficznej (GIS) dostarczającym poteżnych silników do obróbki danych rastrowych, wektorowych oraz geoprzetwarzania, zintegrowanych w jednym programie. GRASS zawiera zestawy narzędzi do zarządzania i analiz danych przestrzennych, przetwarzania obrazów satelitarnych i zdjęć lotniczych, produkcji prezentacji graficznych oraz map, modelowania przestrzennego i wizualizacji. System GRASS jest obecnie przetłumaczony na dwadzieścia języków oraz obsługuje wiele formatów danych. Jest wydany na Powszechnej Licencji Publicznej GNU GPL.

GRASS Development Team

2011/06/01 14:44 · Milena

GRASS 6.4.1

Ukazała się najnowsza wersja programu GRASS GIS oznaczoną jako 6.4.1. Wprowadzono ponad 560 modyfikacji w kodzie programu od poprzedniej wesji.

Dodano nowe moduły:

 • v.in.lines - tworzenie linii wektorowych z plików tekstowych zawierających współrzędne wierzchołków
 • r.colors.out - eksport tabeli kolorów mapy rastrowej
 • r.li.pielou - nowy indeks fragmentacji krajobrazu
 • r.li.reny - nowy indeks fragmentacji krajobrazu

Dokonano znaczących zmian w modułach:

 • i.ortho.photo
 • r.proj
 • r.kappa
 • v.select
 • v.out.ogr
 • v.select

Usprawniono też pracę wielu innych modułów, rozbudowano graficzny interfejs użytkownika (wxGUI). Milena i Maciek przetłumaczyli kolejne fragmenty programu.

Więcej szczegółów o najnowszym wydaniu dostępne jest na stronie projektu.

2011/04/13 22:16 · Robert

GRASS for Windows

Najnowsze, codziennie aktualizowane wersje instalacyjne GRASS (daily snapshot) dla systemu opracyjnego Windows, dostępne są dzięki uprzejmości Martina Landy oraz Politechniki w Pradze pod nowym adresem:

http://wingrass.fsv.cvut.cz/

W tej chwili można pobrać i zainstalować wersje GRASS 6.4, GRASS 6.5 oraz GRASS 7.0. Każda z wersji zajmuje około 52 MB.

2011/03/16 22:33 · Robert · 0 Comments

Planowanie sieci radiowych

Właśnie udostępniono nowe moduły do GRASS-a. Ich zadaniem jest pomoc w planowaniu sieci radiowych GSM/UMTS, ale również TETRA i WiFi. Oprócz pojedynczych, specjalistycznych modułów, autorzy udostępnili również skrypt Pythona ułatwiający realizację zadania jako całości. Wyniki analiz mogą być zapisane w formatach GRASS lub w bazach danych (MySQL, PostgreSQL).

Aplikację stworzono dla słoweńskiego oddziału firmy Mobitel. Więcej informacji oraz kody źródłowe można znaleźć na stronie autorów.

2010/12/16 20:59 · Robert · 0 Comments

Newsy z warsztatów GRASS

Na warsztaty GRASS-a organizowane przez Pawła we Wrocławiu przyjechałem pierwszy raz, choć impreza ma już wieloletnią tradycję. Bardzo sympatyczna atmosfera wśród uczestników i duży zapał do pracy. Pogoda niespecjalna, więc nie żal siedzieć przed komputerami.

Przed południem prezentacje i wykłady.

 prezentacja Pawła

Po obiedzie warsztaty przy komputerach.

Warsztaty co prawda jeszcze trwają, ale już dzisiaj mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że warto tu było przyjechać. Impreza zarówno dla początkujących, bo na warsztatach jest szansa zapoznania się z systemem, jak i zaawansowanych użytkowników. Uczestnikami są osoby pracujące przy projekcie GRASS z power-userem-Maćkiem na czele.

Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć jest dobra informacja. Materiały zostaną zamieszczone na stronie WGUG, a już w przyszłym roku kolejna edycja.

Podziękowania dla Pawła i całej ekipy wrocławskiej za organizację tak fajnej imprezy.

2010/09/14 16:11 · Robert · 0 Comments

GRASS GIS 6.4.0RC7

Dzisiaj (27.08.2010) wyszła kolejna, siódma wersja przygotowawcza do wydania GRASS 6.4.0.

Dodano w niej moduł g.extension, pozwalający dołączać do programu moduły użytkowników (tzw. GRASS ad-ons). Gruntownym zmianom poddano moduły r.out.gdal, r.terraflow, r.watershed oraz v.out.ogr. Szczegóły tutaj (en). Instalki w sekcji download.

2010/08/27 13:44 · Milena

wxNviz

W ramach Google Summer of Code 2010 powstaje nowa wersja NVIZ na wxPythonie. Szczegóły dotyczące projektu oraz cotygodniowe raporty Martina Landy można śledzić na tej stronie.

2010/05/28 08:14 · Milena · 0 Comments

Nowy poster GRASS GIS

Najnowszy poster GRASS-a w formacie A0 został przygotowany na niemiecką konferencję FOSSGIS a następnie przetłumaczony na język angielski, włoski, polski i czeski. Dostępny jest w formacie PDF oraz ODP (OpenOffice) na svn promo projektu GRASS.

 ...to tylko podgląd, oryginalny poster pobierz z grass-promo svn

2010/04/14 00:39 · Milena
 
Do góry
blog.txt · ostatnio zmienione: 2010/01/28 18:19 przez robert
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0