To jest stara wersja strony!


Konferencja geoinformatyczna oraz pierwsze spotkanie GRASS w Pradze

Pod koniec maja 2011r. przedstawiciele Politechniki w Pradze zorganizowali szóstą z kolei międzynarodową konferecję poświęconą wolnemu i otwartemu oprogramowaniu w geoinformatyce, a bezpośrednio po niej pierwsze spotkanie społeczności (głównie programistów) projektu GRASS GIS.

Praga wita

ASCII Praga powitała nas piękną pogodą, która utrzymała się praktycznie do samego końca. Samo miasto jest urokliwe i pełne zieleni. Kampus Politechniki położony jest w spokojnej dzielnicy nieopodal stacji metra. Poruszanie się po mieście nie stanowiło więc żadnego problemu. Szczególnie, że do Zamku na Hradczanach można było dojść spacerkiem w ciągu 15-20 minut.

ASCII

Przywitali nas przyjaźnie nastawieni tubylcy ;-) (foto) oraz bardzo klimatyczne zabytki architektury (foto).

ASCII

Tym co wprawiło nas w prawdziwe zaskoczenie (ale chyba nie tylko nas), były zwierzęta z którymi tubylcy przechadzali się po publicznych parkach. Na nasze oko była to puma, ale choć nie byliśmy tego pewni, woleliśmy nie sprawdzać.

ASCII

Konferencja geoinformatyczna

Konferencja Geoinformatics FCE CTU 2011 odbyła się w dniach 19-20 maja 2011 w budynkach Politechniki Praskiej, a zorganizowali ją Prof.Ales Cepek oraz Martin Landa. Wśród prelegentów byli m.in. prof.Helena Mitasova oraz Markus Neteler, których w świecie FOSS4G nie trzeba nikomu przedstawiać.

konf3.jpg

Ze względu na organizowane bezpośrednio po konferencji spotkanie społeczności GRASS-a, uczestnikami konferencji byli w znakomitej większości programiści projektu GRASS. Tematyka refertów wykraczała jednak daleko poza ten projekt.

Jest to z całą pewnością konferencja nietypowa pod wieloma względami. Niesamowicie rodzinna i sympatyczna atmosfera towarzyszy bardzo merytorycznym i ciekawym dyskusjom w trakcie i po prezentacjach. Całość w postmodernistycznym klimacie, a średnia wieku uczestników … hmmm … jakaś taka zupełnie niekonferencyjna.

konf1.jpg

Jeśli ktoś oczekuje od konferencji formy, będzie zawiedziony, natomiast osoby szukające treści będą zachwycone. O innych smaczkach związanych z samą konferencją pisał nie będę :-X. Przyjedźcie i poznajcie je sami. Powiem tylko tyle — ja przyjechałem pierwszy raz i żałuję że dotarłem tu tak późno. Ale kolejna konferencja już za rok…

po-obiedzie.jpg

Spotkanie społeczności GRASS

Bezpośrednio po konferencji, w dniach 20-25 maja 2011 odbyło się pierwsze spotkanie społeczności projektu GRASS. Przyjechało wielu programistów, tłumaczy oraz zaawansowanych użytkowników programu GRASS. Polska społeczność GRASS była reprezentowana przez trzyosobową delegację z Gabonu. Z ekipy GRASS Polska zabrakło tylko Maćka, który niestety nie mógł w imprezie uczestniczyć (nieobecny – usprawiedliwiony).

delegacja.jpg

Do dyspozycji mieliśmy jedną z sal Politechniki Praskiej wyposażoną w łącza internetowe.

praca3.jpg

W podgrupach dyskutowane były kierunki rozwoju projektu. Takich zorganizowanych spotkań w większych grupach było jednak znacznie mniej, niż na podobnych imprezach projektu QGIS. Jest to chyba spowodowane faktem, że programiści projektu GRASS to w dużej mierze indywidualiści. Zabrakło również warsztatów organizowanych dla szerszego grona, ale jeśli ktoś tylko chciał się czegoś dowiedzieć, nie było z tym najmniejszego problemu. Każdy z uczestników chętnie pokazywał tajniki swojej pracy. Było więc dużo pracy kameralnej, ale zabrakło otwartej dyskusji w szerszym gronie. Wyjątkiem była dyskusja sprowokowana przez Radima Blazka na temat współpracy GRASS-QGIS.

praca1.jpg

Spotkanie było świetną okazją do wymiany doświadczeń i osobistego poznania się. W trakcie spotkania poprawiliśmy spore fragmenty tłumaczenia programu, a razem z ekipą czeską (Martinem, Anią i Vaclavem) opracowaliśmy mechanizm, która umożliwi opcjonalne wyświetlanie nazw modułów przy poszczególnych elementach menu.

praca2.jpg

Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowych fotek w kolorowych strojach zorganizowanych przez Martina.

przerwa.jpg grass-team1.jpg

Najmocniejszą ekipę na spotkanie wystawiła włoska drużyna Markusa – 8 osób.
Lokalna drużyna czeska – 4 osoby.
Drużyna polska – 3 osoby.
Drużyna niemiecka – 2 osoby (choć spora część „włochów” pochodzi z niemieckich transferów).
Jednoosobowa drużyna „amerykańska” w osobie Heleny.

grass-team2.jpg

Martin - jesteś Wielki!
(dla niezorientowanych, Martin Wielki 8-) to ten pierwszy po lewej)
Dziękujemy za zorganizowanie tak fajnych imprez i do zobaczenia za rok …

 
Do góry
blog/konferencja_geoinformatyczna_oraz_pierwsze_spotkanie_grass_w_pradze.1308554973.txt.gz · ostatnio zmienione: 2011/06/20 09:29 przez milena
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0